İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün misyonu öğrencilerini, mesleklerinin ve toplumun ihtiyaçlarına karşı sorumluluk bilinci içinde inşaat mühendisliği mesleğinin gereği olan bilgi ve becerilerle donatmaktır. İnşaat Mühendisliği Bölümü kuvvetli akademik kadrosu ve gelişen olanakları ile bu misyonu aşağıda verilen hedefler doğrultusunda gerçekleştirmeye kararlıdır.

İstanbul Kültür Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu bir öğrenci;
İnşaat Mühendisliği ve bu mesleğin uygulanmasına dair esas ve prensipler ile ilgili geniş bilgi birikimine sahip olmalıdır ve dolayısıyla yetkin inşaat mühendisleri olarak mesleklerini sürdürebilmelidir, 21inci yüzyılın çok disiplinli ortamında, gelişen teknoloji, sosyal değişimler ile profesyonel standartlara uyum sağlayabilecek şekilde başarıyı yakalayabilecek becerilere sahip olmalıdır. İnşaat Mühendisinin etik, toplumsal ve profesyonel sorumluluklarının farkında ve önemini kavramış olmalıdır. Hayat boyu mesleki gelişimin değerine inanmalı; mesleki ve kişisel gelişimi yönünde sorumluluk almayı öğrenmiş olmalıdır.
Bölümün lisans ve yüksek lisans programları ifade edilen bu hedefler çerçevesinde şekillendirilmiştir. Öğretim felsefesi proje-temelli öğrenmeye odaklanmıştır ve ders programları bu çerçevede günümüz inşaat mühendisliği mesleğinin tüm önemli bileşenlerini kapsamaktadır.

Hedefimiz hiç şüphesiz daha güzel bir dünyayı inşaa etme konusunda istek ve heyecan sahibi inşaat mühendisleri yetiştirmektir!